امروز چهارشنبه, 21 آذر 1397 - Wed 12 12 2018

منو

جهان اسلام گرفتار تعصّبات غلط است

جهان اسلام گرفتار تعصّبات غلط است

تعصب خوب داریم و بد . تعصب خوب دفاع از دین ، ناموس و مملکت می باشد و تعصب بد ، تعصب شیطانی است و این نوع تعصب ورزیدن بر چیزهایی است که اعتبار ندارد ، نظیر رنگ و نژاد. نژاد گرائی و محلی گرائی غلط است. رنگ انسان ها متفاوت است اما نژاد همه یکی است. همه انسان ها از آدمند وآدم از خاک . نژاد شیطان از آتش بود. تعصب غیر منطقی و نژادپرستی انسان ها احمقانه است البته دوست داشتن وعلاقمندی به شهر ، روستا ، اقوام و طایفه ایرادی ندارد. آن چه اشکال دارد و ناپسند است که به این ها تعصب غلط داشته باشیم تا جایی که بد شهر و محل و فامیلمان را بر افراد خوب دیگران ترجیح دهیم. این گونه اندیشیدن و عمل کردن شیطانی است. شیطان از فرشتگاه الهی بود. تعصب کارش را به جایی رساند که هم ضربه خورد و هم ضربه زد و می زند.

با کمال تأسف باید بگوئیم امروزه جهان اسلام گرفتار تعصبات غلط است. عربی و عجمی با روح اسلام سازگاری ندارد. فریاد نژادی با اسلام بیگانه است و ضد اسلام است.

روایت داریم : هرکس به اندازه ذره ای (خردل) تعصب داشته باشد خداوند او را روز قیامت با اعراب جاهلی محشور می گرداند.

از امام سجاد (ع) راجع به عصبیت غلط و بد سؤال شد ، حضرت پاسخ فرمودند : آن عصبیتی که انسان با آن تعصب تبدیل به انسان گناهکار شود ، بر این اساس تعصب ورزیدن اشتباه است و موجب ضربه خوردن و ضربه زدن می شود و باید همه از آن پرهیز کنند. مسلمان نباید از مرز اعتدال خارج شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  1. خطبه ها
  2. آخرین اخبار