امروز چهارشنبه, 21 آذر 1397 - Wed 12 12 2018

منو

خلاصه جلسه تفسیر آیات منتخب قرآن در مسجد قدس بندرعباس/جلسه پنجم

altآیات  35 و 6  سوره مائده :

ای اهل ایمان ، از خدا بترسید و به سوی او وسیله جویید و در راه او جهاد کنید ، باشد که رستگار شوید.

ای اهل ایمان، چون خواهید برای نماز برخیزید صورت و دستها را تا مرفق (آرنج) بشویید

 

ترجمه آیه 35 سوره مائده:
ای اهل ایمان ، از خدا بترسید و به سوی او وسیله جویید و در راه او جهاد کنید ، باشد که رستگار شوید.

وهابیون می گویند با خداوند مستقیم صحبت کنید و مستقیم از خدا حاجت بخواهید و نیازی به واسطه بین خود و خدا نیست و اگر واسطه قرار دهید دچار شرک شده اید. این فرقه می گوید توحید یعنی مستقیم با خدا حرف بزنیم و حرف آنها شاید برای بعضی ها عوام پسند هم باشد.
در جلسه قبل گفتیم که فرزندان یعقوب خدمت پدرشان رسیدند و گفتند پدر از خدا برای ما آمرزش بطلب و جناب یعقوب هم فرمود: باشد از خدا می خواهم شما را ببخشد.
در آیه 35 سوره مائده خداوند دستور می فرماید برای رسیدن به خواسته هایتان با وسیله بیائید ، وسیله، هم می تواند اعمال خوب خود انسان باشد و هم اولیاء خدا. به هر حال قرآن وسیله را قبول دارد و وسیله را شرک      نمی داند.
آیات 64 سوره نساء و 97 و 98 سورۀ یوسف و 35 سوره مائده بهترین دلیل قطعی و محکم قرآن در مقابل بهانه جوئی وهابیون می باشد که توسل را شرک می دانند و بر پیروان اهل بیت(ع) خرده می گیرند، حال آنکه انکار نشانۀ جهل است.

ترجمه آیه 6 سوره مائده :
"ای اهل ایمان، چون خواهید برای نماز برخیزید صورت و دستها را تا مرفق (آرنج) بشویید و سر و پاها را تا برآمدگی پا مسح کنید، و اگر جُنُب هستید پاکیزه شوید (غسل کنید) و اگر بیمار یا مسافرید یا یکی از شما را قضاء حاجتی دست داده و یا با زنان مباشرت کرده‌اید و آب نیابید در این صورت به خاک پاک و پاکیزه‌ای روی آرید و به آن خاک صورت و دستها را مسح کنید (تیمّم کنید). خدا نمی‌خواهد هیچ گونه سختی برای شما قرار دهد، و لیکن می‌خواهد تا شما را پاکیزه گرداند و نعمت خود را بر شما تمام کند، باشد که شکر او به جای آرید."

در وضو گرفتن برادران اهل سنت پای خود را می شویند، شیعه صورت و دست ها را می شویند و سر و پاها را دست می کشند و مسح می کنند.
در این آیه می فرماید صورت های خود را بشوئید و دست های خود را نیز بشوئید و مسح کنید برخی از سرتان را و پاهایتان را .
بعضی حروف و کلمات در زبان عرب معنای متفاوت و گوناگون دارند. در این آیه « وامسحوا بروسکم » باء به معنای برخی است «و» در این آیه «ارجلکم» عطف به محل و روسکم می شود.
فقه شیعه فقه اهل بیت (ع) است و دلایل شیعه هم با قواعد عرب و نظم سخن هماهنگ است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  1. خطبه ها
  2. آخرین اخبار