امروز دوشنبه, 25 شهریور 1398 - Mon 09 16 2019

منو

پدیده حاشیه نشینی نشات گرفته از عدم توجه شهرداری ها به قانون است

1612719

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان گفت: پدیده حاشیه نشینی نشات گرفته از عدم توجه شهرداری ها به قانون است.

آیت الله غلامعلی نعیم آبادی نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان نیز در این نشست، عنوان کرد: در هرمزگان نهضت مسجدسازی آغاز شد و در این نهضت صدها مسجد ساخته شد اما هنوز روستاهای بدون مسجد فراوانی داریم.

وی افزود: دو بنیاد نهج البلاغه در استان داریم و اقدام خوبی در تشکیل کنگره امام سجاد (ع) و صحیفه سجادیه انجام شد.

امام جمعه بندرعباس ادامه داد: مسجد جامعی در بندرعباس در حال ساخت است که در ایران بی نظیر است و در تاریخ ایران مسجدی با این عظمت تا کنون ساخته نشده است.

آیت الله نعیم آبادی با بیان اینکه هرمزگان استانی زنده در زمینه مباحث دینی است، اظهار داشت: در روز عاشورا از همه اقشار و شهرهای مختلف دسته جات عزاداری در بندرعباس به راه می افتد.

وی خاطرنشان کرد: تشکیل بنیاد بین المللی خمس را آغاز کردیم و کنگره خمس نیز برگزار شد و حوزه علمیه خواهران این استان در کل ایران بی نظیر است.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان اضافه کرد: صنایع دستی هرمزگان بسیار غنی است و باید محل و شرایط مناسب برای فروش این تولیدات ایجاد شود.

وی با بیان اینکه شهرداری بندرعباس باید مانع ایجاد سکونتگاه های ناامن و حاشیه نشین در بندرعباس شوند، خاطرنشان کرد: در طول سال ها هیچ اقدامی در مبارزه با این پدیده نکرده است. زمانی تنها منطقه غیر قانونی بندرعباس محله آیت الله غفاری بود ولی اکنون با این رعایت نشدن قانون از سوی شهرداری ها شاهد وضعیت نامناسب کنونی دراین شهرهستیم.

وی اضافه کرد: اگر حاشیه نشینی برای شورای شهر مهم است و بوده باید از شهرداری بخواهد به وظایف خود در این خصوص عمل کرده و بر عملکرد آن نظارت داشته باشد. اگر قانون در این کشور اجرا شود تمام مشکل ها حل می شود ولی گاهی برعکس آن را مشاهده می کنیم ، مدیر قانون باید چشم خود را بسته و به وظیفه خود عمل کند.

آیت الله نعیم آبادی تاکید کرد: روز به روز حاشیه نشینی در بندرعباس گسترش بیشتری می یابد و تا شهرداری ها مردانه وارد نشود محال است این مشکل حل شود. اگر به حاشیه نشین ها جا و مسکن خوب بدهیم دیگران هم برای حاشیه نشینی در بندرعباس تشویق می شوند.

امام جمعه بندرعباس بیان کرد: روستاهایی که مرکز تولیدی ندارند امکانات خوبی دارند و روستاهایی که تولید دارند امکانات خوبی ندارند اما این تنها دلیل و اصلی ترین دلیل مهاجرت نیست. بسیاری از روستاییان برای پاسخ گویی به نیاز علمی فرزندانشان روستاها را به مقصد شهرها ترک می کنند. سیاستگذاران دانشگاهی همه امکانات را در شهرها قرار داده اند و باید کاری کنند که روستایی در محل خود بتواند نیاز به دانش خود را پاسخ دهد.

وی عنوان کرد: حضور مستقیم اعضای کمیسیون های مختلف مجلس در استان ها می تواند راه حل خوبی برای حل مشکلات ، اصلاح قانون و توزیع مناسب اعتبارات و منابع باشد.

وی به برخی از معضلات فرهنگی و آسیب های اجتماعی جامعه اشاره کرد و افزود : طلاق یکی از مهمترین معضلات جامعه و هر استان است که ریشه در دلایل مختلف دارد که لازم است همه این علل بررسی و به صورت علمی به آن پرداخته شود.

رئیس شورای فرهنگ فرهنگ عمومی استان هرمزگان یکی از علل امروزی طلاق را اشتغال زنان دانست و اظهار داشت : این مسأله باعث شده حضور بانوان در خانه کمرنگ و کانون گرم خانواده به سردی بگراید و در تربیت فرزندان وقفه ایجاد شود هرچند که اشتغال زنان در جامعه امروزی برای تأمین اقتصاد خانواده ضروری به نظر می رسد اما باید در قانون گذاری به گونه ای عمل شود که زنان فرصت بیشتری را در خانه حضور داشته باشند.

امام جمعه بندرعباس به مسأله حاشیه نشینی در شهر بندرعباس پرداخت و بیان کرد : هم اکنون شهری در کنار بندرعباس ایجاد شده که حاشیه نشین می باشد و کانون معضلات و آسیب های اجتماعی است و عدم توجه به روستائیان در تامین نیازهای اساسی همچون تحصیل ، آب ، برق ، جاده و ... عدم دقت مدیران شهری ، عدم نظارت لازم بر ساخت و سازها و عدم اعمال قانون از جمله مهمترین علل آن است .

آیت ا... نعیم آبادی مبارزات صورت گرفته در حوزه قاچاق کالا را چندان تاثیر گذار ندانست و گفت : تا زمانی مشکل اقتصادی نیروهای مستقر در این بخش ها تامین نشود ، قاچاق ریشه کن نمی شود، زیرا کسی که در تامین امرار و معاش روزانه خود مانده است چگونه می تواند قانون را تمام و کمال اجرا کند و این مبارزات هرچند ارزشمند و قابل تقدیر است اما ریشه ای و بنیادی نیست .

وی در پایان از حضور اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس تقدیر و تشکر کرد و در خصوص اقتصاد مقاومتی اظهار داشت : استان هرمزگان یکی از استان های شاخص در حوزه اقتصاد مقاومتی است و در این خصوص کارهای ارزشمندی هم در اجرا و هم در تدوین و تشریح مصادیق آن انجام پذیرفته است .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  1. خطبه ها
  2. آخرین اخبار